Triklosan a triklokarban
Pri ich použití v zubných pastách, ústnych vodách, mydlách, dezodorantoch/antiperspirantoch a čistiacich prípravkoch pomáhajú antibakteriálne zložky udržiavať zdravé telo a čistú domácnosť.
Dve často spomínané antibakteriálne zložky sú triklosan a triklokarban. Už mnoho rokov ich používame pre ich zdravotné a hygienické výhody a sme presvedčení, že sú bezpečné. Aby sme však mohli reagovať na spotrebiteľské preferencie, identifikovali sme alternatívne bezpečné a účinné zložky. V roku 2015 sme prestali vyrábať výrobky určené na starostlivosť o pleť a čistiace produkty s triklosanom a koncom roku 2017 sme plánovali úplne prestať používať triklosan a triklokarban.
Tento cieľ sme už do značnej miery dosiahli. Naše tuhé mydlá, tekuté mydlá ani prísady do kúpeľa už neobsahujú triklosan ani triklobarban. Obsahuje ich už len pár produktov a k ich úplnému odstráneniu dôjde v priebehu roka 2018. Uvedené látky nahrádzame škálou alternatív, vrátane prírodných a prírodou inšpirovaných antibakteriálnych zložiek.
Odpovede na otázky
Čo je triklosan a triklokarban?
Triklosan a triklokarban sa už celé roky používajú v produktoch určených na starostlivosť o domácnosť a na osobnú starostlivosť. Obe zložky majú podobné vlastnosti, hoci každá je účinnejšia v inom type produktov. Napríklad triklosan sa častejšie používa v tekutých mydlách a triklokarban predovšetkým v tuhých mydlách. V zubných pastách a ústnych vodách pomáha triklosan bojovať proti mikróbom v zubnom povlaku, ktoré sú príčinou mnohých problémov ústnej dutiny.
Sú triklosan a triklokarban bezpečné?
Odborné úrady po celom svete, vrátane Európskeho vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) a Odborného panelu na posudzovanie kozmetických zložiek (CIR), vyhlásili triklosan a triklokarban za bezpečné. Okrem toho Centrum pre garanciu bezpečnosti a ochrany životného prostredia (SEAC) spoločnosti Unilever pravidelne sleduje najnovšie vedecké údaje a preto sme si istí, že použitie triklosanu a triklokarbanu v našich produktoch je bezpečné. SEAC zároveň hodnotí hladinu triklosanu a triklokarbanu v životnom prostredí a sme si presvedčení, že naše používanie týchto zložiek je z pohľadu životného prostredia bezpečné.
Ak pokladáte triklosan a triklokarban za bezpečné, prečo ich vyraďujete?
Chápeme obavy niektorých ľudí z potenciálneho dopadu triklosanu a triklokarbanu na jednotlivcov alebo životné prostredie a to, že by boli radšej, keby sme im ponúkli iné spôsoby zabezpečenia hygienickej bezpečnosti. Keďže sme identifikovali bezpečné a účinné alternatívy, podarilo sa nám uspokojiť preferencie spotrebiteľov a tieto dve zložky vyradiť.
Spôsobuje triklosan a triklokarban odolnosť voči antibiotikám?
Niektorý vedci vyjadrili obavy, že produkty s triklosanom a triklokarbanom môžu vyvolávať odolnosť voči antibiotikám. No uvedené obavy vychádzajú zo štúdií, ktoré nereflektujú skutočné používanie produktov. V domácom prostredí neexistujú dôkazy o tom, že by mali naše produkty vplyv na účinnosť alebo zvyšovali riziko krížovej rezistencie voči antibiotikám. Odborné úrady, vrátane Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov Európskej únie, posudzovali bezpečnosť triklosanu a triklokarbanu a nezistili žiadne dôvody, prečo by sa produkty s ich obsahom nemali aj naďalej používať.
Ako zistím, či produkt Unileveru obsahuje triklosan alebo triklokarban?
Pri výrobkoch určených na osobnú starostlivosť sa obsah triklosanu alebo triklokarbanu uvádza v zložení priamo na obale. V roku 2017 nebude žiadny náš výrobok obsahovať triklosan ani triklokarban, pričom z produktov starostlivosti o pokožku a z čistiacich prípravkov sme triklosan vylúčili už koncom roku 2015. Nahradíme ich škálou alternatív, vrátane prírodných a prírodou inšpirovaných antibakteriálnych zložiek.
"„Použitie triklosanu v maximálnej koncentrácii do 0,3 % v zubných pastách, tuhých mydlách, tekutých mydlách/sprchovacích géloch a tuhých dezodorantoch/antiperspirantoch sa považuje za bezpečné. ďalšie použitie triklosanu v pleťových púdroch a korekčných tyčinkách pri tejto koncentrácii je tiež považované za bezpečné.“
Európsky Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov