Preskočiť na obsah

Ktoré výrobky môžete používať, ak ste alergický/-á na vonné látky?

Povedzte nám, na čo máte alergiu a my vám ukážeme, ktoré výrobky sú pre vás vhodné.

Náš prístup v oblasti pomoci alergikom

Na tejto stránke sa dozviete všetko o kožných alergiách a identifikácii výrobkov, ktoré by pre vás mohli byť vhodné.

Niektoré zložky môžu u malej skupiny ľudí vyvolať alergické reakcie. Snažíme sa ich používať v minimálnej možnej miere. Určité zložky nemôžeme vynechať, pretože majú príliš dôležité funkcie a prínos pre väčšinu zákazníkov.

Pri tvorbe zloženia našich výrobkov zohľadňujeme tri veci: preferencie zákazníkov, vlastné kontroly bezpečnosti a právne nariadenia krajín, v ktorých sa výrobky predávajú.

Vieme však, že na informáciách o alergénoch záleží určitému percentu ľudí, ktorí môžu byť precitlivení na niektoré zložky. Preto jasne informujeme o zložení našich výrobkov.

Alergia na vonné látky

Malá skupina ľudí môže byť alergická na niektoré zložky vonných látok. Preto sme vytvorili databázu, kde si spotrebitelia môžu vyhľadať vhodné výrobky.

Ak viete, na ktorú zložku parfumu máte alergiu, môžeme vám ukázať výrobky, ktoré by pre vás mohli byť vhodné. Ak máte alergiu na viac než jednu zložku, pri hľadaní výrobku si overte každú z nich. Pretože priamo v predajni môžu byť k dispozícii výrobky s rozličnými zloženiami, vždy si prečítajte aj informácie o zložení priamo na balení.

Nižšie uvedený zoznam zložiek pozostáva z vonných alergénov regulovaných v Európe. Na obaloch výrobkov sa v zložení uvádzajú aj vonné alergény. Okrem toho môžete na vyhľadanie výrobkov využiť nižšie uvedený nástroj.

Ak si nie ste istý/-á, či máte alergiu na zložku vonnej látky, o radu by ste mali požiadať kvalifikovaného lekára.

Pomocou vyššie uvedených filtrov vyberte zložku parfumu, na ktorú máte alergiu, a značku, ktorú si chcete pozrieť.

Povedzte nám, na čo máte alergiu a my vám ukážeme, ktoré výrobky sú pre vás vhodné. Ak máte alergiu na viac než jednu zložku, pri hľadaní výrobku si overte každú z nich.

Vo vyhľadávači nájdete alergény, ktoré dermatológovia bežne testujú u pacientov s podozrením na alergiu.

Všetko o alergiách na zložky vo výrobkoch určených pre starostlivosť o domácnosť a osobnú starostlivosť

Čo je to alergia?

Imunitný systém nás udržiava zdravých tým, že bojuje proti všetkému škodlivému, čo sa nám dostane do tela, ako sú baktérie a vírusy. Alergén je vo všeobecnosti neškodná látka, ktorú imunitný systém považuje za škodlivú. Než k tomu dôjde, zvyčajne sa jej treba vystaviť opakovane. No keď sa tak stane, alergia je zvyčajne celoživotná.

Prejavenie alergických reakcií na pokožke zvyčajne chvíľu trvá – zvyčajne 24 až 48 hodín po kontakte s alergénom. Možno ste počuli o pojmoch ako „oneskorená precitlivenosť“, „alergia IV. typu“ či „kontaktná alergia“. Väčšina tu uvedených informácií sa vzťahuje na tento druh alergie, pretože podstatná časť našich výrobkov sa dostáva do kontaktu s pokožkou

Ako sa mi na niečo vytvorí alergia?

Existujú dva stupne:

  • Telo sa najskôr naučí rozoznávať alergén a začne byť naň citlivé. V tejto fáze nevidno žiadne očividné príznaky, no zmena v imunitnom systéme je trvalá.
  • Ak sa pokožka dostane do kontaktu s dostatočne veľkým množstvom alergénu, prejavia sa symptómy alergickej reakcie.

Ako sa prejavuje alergická reakcia?

Alergická reakcia sa zvyčajne prejaví 24 až 48 hodín po kontakte s alergénom. Môže sa vyskytnúť začervenanie alebo vyrážky, opuchnutie, pľuzgieriky, mokvanie, chrasty alebo svrbenie. Ak máte alergiu na jednu zložku, môže sa vzťahovať aj na podobné látky. Dermatológ vám povie, ktorým zložkám by ste sa mali vyhýbať.

Nepomýľte si podráždenie pokožky s alergickou reakciou

Príznaky ako začervenanie nemusia vždy znamenať alergiu. Podráždená pokožka sa môže značne podobať na alergickú reakciu. S cieľom stanovenia presnej diagnózy sa obráťte na dermatológa. Pri podráždenej pokožke často vidno podobné začervenanie alebo vyrážky, opuch alebo svrbenie. Môžete pocítiť aj napätie, bolestivosť, mravčenie alebo pálenie. Uvedené príznaky sa prejavia často až niekoľko hodín po vystavení látke, ktorá ich spôsobila. Môže dôjsť k vysušeniu alebo popraskaniu pokožky.

No medzi podráždenou pokožkou a alergickou reakciou je obrovský rozdiel – účinky podráždenia pokožky sa pri použití rovnakého výrobku na rovnakú časť pokožky už nikdy nemusia objaviť. Keď si však vytvoríte alergiu na zložku, jej dostatočne veľké množstvo vyvolá vždy rovnakú reakciu imunitného systému.

Ktoré zložky vyvolávajú alergickú reakciu?

Mnoho alergénov sa prirodzene vyskytuje v každodennom živote. Vhodným príkladom sú napríklad rastlinné alergény ako brečtan alebo kovy ako chróm a nikel. Nedávna štúdia preukázala, že zhruba 14 % Európanov má kontaktnú alergiu na nikel.

Pri rovnakej štúdii sa zistilo, že na zložky v parfumoch sú alergické menej než 2 % Európanov. Aj na konzervanty a zložky vo farbách na vlasy je alergická len malá skupina ľudí.

Na vyhľadávanie výrobkov, ktoré budú pre vás vhodné, použite filter v hornej časti stránky.

Čo robiť, ak si myslím, že mám kožnú alergiu?

Ak si všimnete príznaky, ktoré sme uviedli, a máte podozrenie na alergiu, obráťte sa na všeobecného lekára alebo dermatológa. Skúste spísať zoznam výrobkov, ktoré ste použili krátko pred objavením alergickej reakcie. Ak môžete, ukážte výrobky a ich obal lekárovi.

Dermatológ vám urobí niekoľko testov na zistenie, čo vyvolalo reakciu. Vyšetrí vás a položí vám otázky o príznakoch a čase, kedy sa objavili. Môže vám nalepiť testovaciu náplasť s výrobkami, ktoré ste použili, alebo ich špecifickými zložkami.

Vám i lekárovi môžeme pomôcť pri stanovení, na čo máte alergiu. Okrem uvedenia informácií o zložení výrobkov radi pošleme ich vzorky lekárovi, aby ich mohol použiť pri testovacej náplasti. Stačí o to požiadať na našej linke pre zákazníkov.

http://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=113&itemtype=document

Spôsobujú vonné látky alergiu?

U malého množstva zložiek parfumov sa identifikoval potenciál na vyvolanie alergií.

Spôsob používania uvedených zložiek reguluje Medzinárodná asociácia pre vonné látky. V spoločnosti Unilever sa ich snažíme používať menej a používame ich v nižšej miere než je bežný štandard v odvetví. V Európe sa riadime Nariadením EÚ o kozmetických výrobkoch, v ktorom je uvedený zoznam 26 vonných zložiek, ktoré sa dajú pokladať za alergény, pričom všetky treba uviesť v zložení na štítku alebo obale výrobku. V súčasnosti zároveň ponúkame databázu s vyhľadávaním, ktorá umožňuje každému, kto má alergiu na niektorú z týchto zložiek, vyhľadať si vhodné výrobky.

A čo konzervačné látky?

Konzervačné látky sú dôležité. Zabezpečujú bezpečné používanie výrobkov počas doby ich trvanlivosti a bránia rozmnožovaniu baktérií, kvasiniek a plesní. Používame len konzervanty, ktoré sú úplne nevyhnutné a vždy v čo najmenšom množstve. Opäť však platí, že na niektoré môžu byť spotrebitelia alergickí.

Ako zistím, či nemám alergiu na farbu na vlasy?

Na farbu na vlasy je alergická len malá skupina ľudí. V zriedkavých prípadoch si reakcia vyžaduje osobitnú liečbu. Je veľmi dôležité vyskúšať si farbu 48 hodín pred farbením vlasov doma či v kaderníctve, aj ak ste rovnaký odtieň použili niekoľkokrát. Naneste si trochu farby na pokožku a počkajte, či sa nedostaví reakcia.

Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti za zdravotný stav

Všetko, čo nájdete na [tejto] webovej stránke (vrátane textu, snímok a ostatných formátov) slúži len na informačné účely. Obsah nenahrádza odborné lekárske poradenstvo, diagnostiku ani liečbu. V prípade otázok o zdravotnom stave sa vždy obráťte na lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníka. Nezanedbávajte odborné zdravotné poradenstvo a neodkladajte lekárske vyšetrenie na základe informácií, ktoré ste si prečítali na tejto webovej stránke.

Späť hore