Preskočiť na obsah

Oxid titaničitý

Oxid titaničitý je biely prášok získavaný z prirodzene sa vyskytujúcich minerálov. Niekedy sa označuje ako TiO2, titánová bieloba alebo CI 77891 a už mnoho rokov sa používa v rôznych výrobkoch vrátane liečiv a kozmetiky. V potravinách sa oxid titaničitý bežne označuje ako E171.

Odpovede na vaše otázky

Aké formy oxidu titaničitého sa môžu vyskytovať v kozmetických prípravkoch a prípravkoch osobnej starostlivosti?

Oxid titaničitý sa vyrába v pigmentovej kvalite alebo nanokvalite.

Pigmentový oxid titaničitý sa vyrába s oveľa väčšou veľkosťou častíc ako má nanokvalita. Používa sa ako farbivo na bielenie a rozjasnenie formulácií prípravkov. Oxid titaničitý v nanokvalite sa vyrába vo veľmi jemných (nano) časticiach a je priehľadný a bezfarebný. Bežne sa používa v opaľovacích krémoch, ktoré poskytujú účinnú ochranu pred potenciálne škodlivým UV žiarením.

Je oxid titaničitý bezpečný?

Odborné orgány na celom svete vrátane európskeho Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) a amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), považujú oxid titaničitý za bezpečný na použitie v kozmetických výrobkoch. Nanotechnológia oxidu titaničitého bola posúdená SCCS a je schválená Európskou komisiou na použitie ako UV filter.

Rovnako ako všetky naše výrobky a prísady spĺňa aj oxid titaničitý, ktorý používame, najvyššie štandardy kvality a bezpečnosti, pričom rešpektuje všetky platné zákony a predpisy a spĺňa naše vlastné hodnotenie bezpečnosti. Naši vedci neustále preverujú najnovšie vedecké údaje a sú presvedčení, že oxid titaničitý používaný v našich výrobkoch je bezpečný.

Mám sa obávať použitia oxidu titaničitého v zubnej paste?

Určite nie. Oxid titaničitý, ktorý používame v zubných pastách, je bezpečný, čo dokázali odborníci na zdravie po celom svete. Používa sa v našich zubných pastách ako biele farbivo v bežnej forme (nie nanoforme) podľa európskych predpisov. Ide o schválené farbivo v kozmetike a my dodržiavame všetky predpisy, ktoré sa naň vzťahujú.

Existujú nejaké alternatívy zubných pást s oxidom titaničitým?

Mnoho našich zubných pást neobsahuje oxid titaničitý, vrátane niektorých výrobkov pod značkou Signal (Signal Bio, Signal Nature Element, Signal White System, Signal Kids (Baby & Junior), Signal White Now Detox, Signal Anti-Cavity), Love Beauty and Planet a Schmidt's Naturals.

Existujú nejaké ďalšie výrobky, v ktorých používate oxid titaničitý?

Oxid titaničitý používame ako farbivo v niektorých výrobkoch pre starostlivosť o domácnosť, vrátane pracích prostriedkov, tabliet do umývačky riadu a toaletných sad.

Ako zistím, či výrobok spoločnosti Unilever neobsahuje oxid titaničitý?

Oxid titaničitý je často uvedený v zozname prísad na etikete výrobku, pokiaľ sa používa v kozmetických výrobkoch a výrobkoch pre domácnosť a osobnú hygienu.

V kozmetických prípravkoch a prípravkoch pre osobnú hygienu je táto prísada uvedená s číslom farebného indexu (CI) „CI 77891“. Pokiaľ je v našich opaľovacích krémoch použitý oxid titaničitý v nanokvalite, je na zozname prísad uvedený ako „oxid titaničitý“ [nano].

Pri výrobkoch pre domácu starostlivosť sa prítomnosť oxidu titaničitého uvádza v súlade s miestnymi predpismi, ktoré sa môžu vo svete prípad od prípadu líšiť. V niektorých krajinách sa oxid titaničitý nedeklaruje, pokiaľ je použité iba malé množstvo tejto látky. V iných krajinách je oxid titaničitý na zozname prísad zaradený do skupiny „farbivá“. V Európe nariadenie vyžaduje, aby sa všetky prísady domácej starostlivosti zverejňovali prostredníctvom podporných internetových stránok. Stránku s informáciami o zložení našich výrobkov nájdete na stránke „Čo obsahujú naše výrobky“.

Späť hore