Laurylsulfát sodný (SLES) a dodecylsulfát sodný (SLS)
Odstraňovanie špiny z odevov, riadu a pokožky je dôležitou súčasťou každodenného života. Pri uvoľňovaní čistiacich činidiel mnoho produktov pení – od mydiel a zubných pást po pracie prášky.
Zložky, ktoré to umožňujú, sa nazývajú povrchovo aktívne činidlá. Ak sa použijú s vodou, začnú peniť a prostriedok potom odstraňuje špinu. Dve povrchovo aktívne činidlá, ktoré pomáhajú produktom čistiť týmto spôsobom, sú laurylsulfát sodný (SLES) a dodecylsulfát sodný (SLS).
SLES a SLS sú preukázateľne veľmi bezpečné a používajú sa už mnoho rokov. No predĺžený kontakt pokožky s koncentrovaným SLES alebo SLS môže dráždiť. Preto si pri tvorbe zloženia našich produktov dávame veľký pozor na minimalizovanie možného podráždenia a zároveň zachovanie silného čistiaceho účinku.
Odpovede na otázky
Je použitie produktov s obsahom SLES a SLS bezpečné?
Na bezpečnosť SLES a SLS sa zameriava mnoho vedeckých štúdií. Výsledky poukazujú na to, že obavy niektorých jednotlivcov, ktoré ich spájajú s rakovinou, sú nepodložené. Na žiadnom zo zoznamov karcinogénov, ktoré zostavili rešpektované orgány, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Medzinárodný úrad pre výskum rakoviny či Európska únia, sa SLES či SLS nenachádza.
Vedecké hodnotenia nezávislého Odborného panelu na posudzovanie kozmetických zložiek (CIR) zistilo, že použitie SLES a SLS v kozmetických výrobkoch a produktoch osobnej starostlivosti je bezpečné. Zároveň ich hodnotili ako súčasť iniciatívy Human and Environmental Risk Assessment (HERA) zameranej na čistiace produkty v európskych domácnostiach. HERA priniesla nestranné, transparentné a vedecky posúdené informácie o bezpečnosti. Zhrnula, že sú bezpečné a ich spotrebiteľské používanie nevyvoláva obavy.
Sú SLES A SLS bezpečné pre životné prostredie?
SLS a SLES sa rýchlo a úplne biologicky rozkladajú. Naše environmentálne posudzovania, pri ktorých zohľadňujeme ich široké globálne použitie, preukázali, že súčasná úroveň používania nevyvoláva obavy.