Preskočiť na obsah

Silikóny

Mnoho z toho, čo si ľudia cenia na produktoch osobnej starostlivosti – od hodvábneho účinku kondicionérov na vlasy po hebký pocit po použití guľôčkového dezodorantu – umožňujú práve silikóny.

A person washing their hair

Silikóny používame v mnohých produktoch osobnej starostlivosti, vrátane šampónov „všetko v jednom“, kondicionéroch na vlasy a stylovacích výrobkoch, zvlhčovačoch, produktoch na ochranu pokožky a antiperspirantoch, pretože veľmi účinne upravujú pleť a vlasy. Silikóny používame aj v produktoch pre domácnosť.

Hoci sú umelá zložka, v skutočnosti sú derivátom prírodného prvku s názvom silikón, ktorý tvorí vyše štvrtinu zemskej kôry. Tento prvok sa zvyčajne vyskytuje s kyslíkom a tvorí bežný plážový piesok (dioxid silikónu). My používame len silikóny, ktoré prešli dôkladným skúšaním bezpečnosti a tieto posudky, ako aj najnovšie vedecké objavy, neustále sledujeme.

Odpovede na otázky

Ktoré silikóny používa spoločnosť Unilever?

Existuje vyše 2 000 rozličných foriem silikónov, vrátane pevných a kvapalných látok, hustých pást, mastí, olejov a gúm. Medzi najbežnejšie silikóny, ktoré používame v produktoch osobnej starostlivosti, patrí demetikón a dimetikonol. Najbežnejšie používané silikóny v produktoch domácej starostlivosti sú polydimetylsiloxány.

Prečo sa silikóny často používajú v prípravkoch na vlasy?

Vďaka silikónom sú vlasy hladké, jemné a zvlhčené. Znižovaním trenia zároveň pomáhajú zvyšovať pocit čistoty a uľahčujú rozčesávanie.

Prečo je na niektorých vlasových produktoch uvedené, že neobsahujú silikóny?

Silikóny sa používajú v mnohých šampónoch a kondicionéroch, aby boli vlasy súdržné, lesklé a ľahko sa rozčesávali. Niekto však uprednostňuje produkty bez silikónov, ktoré viac vyhovujú jeho typu vlasov a nechce mať pocit, že mu vlasy „oťaželi“. Šampóny a kondicionéry, ktoré zvyšujú objem, môžu obsahovať len malé alebo vôbec žiadne množstvo silikónu. Vyrábame niekoľko vlasových produktov bez silikónu a často to uvádzame na obale, aby si ľudia mohli vybrať výrobok, ktorý im vyhovuje.

Používajú sa silikóny v produktoch pre domácnosť?

Silikóny sa v produktoch pre domácnosť Uniliveru používajú napríklad v pracích práškoch a avivážach, v niektorých čistiacich prostriedkoch na WC, čistiacich krémoch a géloch do umývačiek riadu. Silikóny používané v produktoch pre domácnosť zvyčajne pôsobia ako protipenivé zložky.

Sú silikóny bezpečné pre ľudí?

Nami používané silikóny dôsledne posudzujeme a ich použitie v produktoch pre domácnosť a na osobnú starostlivosť je bezpečné. Dimetikón, jeden z najčastejšie používaných silikónov, schválila americká Správa potravín a liečiv.

Sú silikóny bezpečné pre životné prostredie?

Pozorne sledujeme vedecké rozpravy o environmentálnom údele silikónov. Objavili sa špekulácie, že niektoré silikóny sa hromadia vo vodných usadeninách a vplývajú na vodné živočíchy. No podľa štúdií majú silikóny malý dopad na ryby a ostatné vodné organizmy, ktoré žijú v usadeninách, ako sú červy a larvy hmyzu.

Prieskum naznačuje, že silikóny, ktoré sa vo vode nerozkladajú, sa odstránia počas čistenia odpadových vôd. Ako pri všetkých produktoch používaných v našich produktoch pre domácnosť a na osobnú starostlivosť, vždy sledujeme najnovší vedecký výskum a vývoj v reguláciách. Ak sa objavia nové informácie, posudzujeme ich. Ak nám zmenia pohľad na posudzovanie rizika, vždy konáme.

Ako zistím, či produkt obsahuje silikóny?

Zloženie výrobkov na osobnú starostlivosť uvádzame na obale.

„VÝROBCOVIA SILIKÓNU VYKONALI VYŠE 1 000 ŠTÚDIÍ ZAMERANÝCH NA POSÚDENIE ICH BEZPEČNOSTI VO VZŤAHU K PRACOVNÍKOM, SPOTREBITEĽOM, ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU A VÝROBNÉMU PROCESU. VÝSLEDKY NEUSTÁLEHO VÝSKUMU A TESTOVANIA PREUKAZUJÚ BEZPEČNOSŤ SILIKÓNOV PRI ROZLIČNOM A DÔLEŽITOM POUŽITÍ.“

Silicones Environmental, Health and Safety Center, USA (Centrum pre životné prostredie, bezpečnosť a ochranu pri práci Silicones, USA)
Späť hore