Preskočiť na obsah

Mnoho z toho, čo si ľudia cenia na produktoch osobnej starostlivosti – od hodvábneho účinku kondicionérov na vlasy po hebký pocit po použití guľôčkového dezodorantu – umožňujú práve silikóny.

Silikóny používame v mnohých produktoch osobnej starostlivosti, vrátane šampónov „všetko v jednom“, kondicionéroch na vlasy a stylovacích výrobkoch, zvlhčovačoch, produktoch na ochranu pokožky a antiperspirantoch, pretože veľmi účinne upravujú pleť a vlasy. Silikóny používame aj v produktoch pre domácnosť.

Hoci sú umelá zložka, v skutočnosti sú derivátom prírodného prvku s názvom silikón, ktorý tvorí vyše štvrtinu zemskej kôry. Tento prvok sa zvyčajne vyskytuje s kyslíkom a tvorí bežný plážový piesok (dioxid silikónu). My používame len silikóny, ktoré prešli dôkladným skúšaním bezpečnosti a tieto posudky, ako aj najnovšie vedecké objavy, neustále sledujeme.

Odpovede na otázky

Ktoré silikóny používa spoločnosť Unilever?

Existuje vyše 2 000 rozličných foriem silikónov, vrátane pevných a kvapalných látok, hustých pást, mastí, olejov a gúm. Medzi najbežnejšie silikóny, ktoré používame v produktoch osobnej starostlivosti, patrí demetikón a dimetikonol. Najbežnejšie používané silikóny v produktoch domácej starostlivosti sú polydimetylsiloxány.

Prečo sa silikóny často používajú v prípravkoch na vlasy?

Vďaka silikónom sú vlasy hladké, jemné a zvlhčené. Znižovaním trenia zároveň pomáhajú zvyšovať pocit čistoty a uľahčujú rozčesávanie.

Prečo je na niektorých vlasových produktoch uvedené, že neobsahujú silikóny?

Silikóny sa používajú v mnohých šampónoch a kondicionéroch, aby boli vlasy súdržné, lesklé a ľahko sa rozčesávali. Niekto však uprednostňuje produkty bez silikónov, ktoré viac vyhovujú jeho typu vlasov a nechce mať pocit, že mu vlasy „oťaželi“. Šampóny a kondicionéry, ktoré zvyšujú objem, môžu obsahovať len malé alebo vôbec žiadne množstvo silikónu. Vyrábame niekoľko vlasových produktov bez silikónu a často to uvádzame na obale, aby si ľudia mohli vybrať výrobok, ktorý im vyhovuje.

Používajú sa silikóny v produktoch pre domácnosť?

Silikóny sa v produktoch pre domácnosť Uniliveru používajú napríklad v pracích práškoch a avivážach, v niektorých čistiacich prostriedkoch na WC, čistiacich krémoch a géloch do umývačiek riadu. Silikóny používané v produktoch pre domácnosť zvyčajne pôsobia ako protipenivé zložky.

Sú silikóny bezpečné pre ľudí?

Nami používané silikóny dôsledne posudzujeme a ich použitie v produktoch pre domácnosť a na osobnú starostlivosť je bezpečné. Dimetikón, jeden z najčastejšie používaných silikónov, schválila americká Správa potravín a liečiv.

Sú silikóny bezpečné pre životné prostredie?

Pozorne sledujeme vedecké rozpravy o environmentálnom údele silikónov. Objavili sa špekulácie, že niektoré silikóny sa hromadia vo vodných usadeninách a vplývajú na vodné živočíchy. No podľa štúdií majú silikóny malý dopad na ryby a ostatné vodné organizmy, ktoré žijú v usadeninách, ako sú červy a larvy hmyzu.

Prieskum naznačuje, že silikóny, ktoré sa vo vode nerozkladajú, sa odstránia počas čistenia odpadových vôd. Ako pri všetkých produktoch používaných v našich produktoch pre domácnosť a na osobnú starostlivosť, vždy sledujeme najnovší vedecký výskum a vývoj v reguláciách. Ak sa objavia nové informácie, posudzujeme ich. Ak nám zmenia pohľad na posudzovanie rizika, vždy konáme.

Ako zistím, či produkt obsahuje silikóny?

Zloženie výrobkov na osobnú starostlivosť uvádzame na obale.

A person washing their hair

Vedeli ste?

Milióny ľudí na celom svete s spolieha na zdravotnícke produkty na báze silikónu, ako sú kontaktné šošovky či načúvacie pomôcky.

„VÝROBCOVIA SILIKÓNU VYKONALI VYŠE 1 000 ŠTÚDIÍ ZAMERANÝCH NA POSÚDENIE ICH BEZPEČNOSTI VO VZŤAHU K PRACOVNÍKOM, SPOTREBITEĽOM, ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU A VÝROBNÉMU PROCESU. VÝSLEDKY NEUSTÁLEHO VÝSKUMU A TESTOVANIA PREUKAZUJÚ BEZPEČNOSŤ SILIKÓNOV PRI ROZLIČNOM A DÔLEŽITOM POUŽITÍ.“

Silicones Environmental, Health and Safety Center, USA (Centrum pre životné prostredie, bezpečnosť a ochranu pri práci Silicones, USA)