Preskočiť na obsah

Plastové obrusovacie zrnká

Naše značky osobnej starostlivosti pomáhajú ľuďom dosiahnuť zdravo vyzerajúcu pokožku. Kľúčom je exfoliácia – odstraňovanie mŕtvych kožných buniek jemným obrusovaním. Ako jemné abrazívne prostriedky, ktoré pomáhajú pri obrusovaní, sa používa niekoľko zložiek, vrátane plastových obrusovacích zrniek.

Plastic scrub beads

Ako odpoveď na obavy o hromadení mikroplastov v oceánoch a jazerách sme v roku 2014 prestali používať plastové obrusovacie zrnká. Predtým sme ich používali v niektorých exfoliačných produktoch. Teraz používame alternatívne exfoliačné zložky, vďaka ktorým si ľudia môžu byť istí, že nimi používané mydlá a telové mydlá spoločnosti Unilever neprispievajú k hromadeniu mikroplastov v svetových oceánoch.

Odpovede na otázky

Aké alternatívy majú plastové obrusovacie zrnká?

Teraz používame alternatívne exfoliačné zložky, ako sú marhuľové kôstky, kukuričná múka, pemza, kremeň alebo orechové škrupiny.

Odkiaľ pochádzajú mikroplasty v oceánoch?

Mikroplasty pochádzajú z rozličných zdrojov, vznikajú aj pri rozpade väčších plastových materiálov vo vode, pri uvoľňovaní syntetických vlákien z tkanín počas prania v domácnostiach, a z malých plastových zrniek, ktoré sa používajú v rade spotrebných a priemyselných produktov. Podiel produktov na osobnú starostlivosť na hladine mikroplastov sa pokladá za veľmi nízky.

Prečo Unilever v minulosti používal plastové obrusovacie zrnká?

Plastové obrusovacie zrnká kedysi obsahoval obmedzený počet produktov na osobnú starostlivosť, napríklad produkty na čistenie pleti, mydlá, sprchové gély alebo telové mydlá. Používali sme ich, pretože dokážu jemne uvoľniť zanesené póry a z povrchu pokožky odstrániť mŕtve bunky. Mnoho ľudí si vychutnávalo osviežujúci pocit vytvorený zrnkami, ktoré sa zvyčajne vyrábali z polyetylénu.

Sú plastové obrusovacie zrnká bezpečné?

Pri hodnotení bezpečnosti sa dospelo k záveru, že polyetylén – plast, ktorý sa kedysi používal v našich obrusovacích zrnkách – je pre ľudí bezpečný a v koncentráciách, ktoré sa bežne nachádzajú v životnom prostredí, sa nezistil žiadny účinok.

„V SÚČASNOSTI POČÚVAME O POZORUHODNÝCH ÚSPECHOCH – CESTU IM VYDLÁŽDIL UNILEVER PRÍSĽUBOM VYRADENIA MIKROZRNIEK DO ROKU 2015.“

Tanya Cox, zástupkyňa pre plasty v moriach, organizácia Fauna & Flora International. Zdroj: Rada o produktoch osobnej starostlivosti
Späť hore