Preskočiť na obsah

Fluorid

Silné a zdravé zuby a ďasná sú nevyhnutnou súčasťou zdravia a pohody jednotlivca. Pravidelné čistenie zubov pastou s fluoridom pomáha predchádzať zubnému kazu a zlepšuje hygienu ústnej dutiny.

Children brushing their teeth

Fluorid sa v prírode bežne nachádza vo vode po celom svete, a to v rozličnom množstve. Je aj súčasťou potravín, napríklad čaju alebo rýb. V zubnej paste posilňuje sklovinu a tým ju chráni pred kyselinami.

Fluorid sa už vyše sto rokov bežne pridáva do zubných pást a každý deň ho používajú milióny ľudí.

V mnohých krajinách sa pridáva do pitnej vody, aby zlepšil všeobecný stav chrupu. Svetová federácia zubných lekárov FDI tvrdí, že z fluoritu má osoh vyše 350 miliónov ľudí vo viac ako 30 krajinách.

Odpovede na otázky

Prečo Unilever pridáva fluorid to zubnej pasty?

Fluorid v zubnej paste predstavuje bezpečný, dostupný a jednoduchý spôsob ochrany pred zubným kazom. Jedným z našich záväzkov v rámci Plánu udržateľného života je pomôcť zlepšiť zdravotný stav chrupu ľudí po celom svete a už dlho sme partnermi Svetovej federácie zubných lekárov (FDI) v podpore dôležitosti čistenia zubov dvakrát denne pastou s obsahom fluoritu.

Poškodzuje priveľa fluoridu zuby?

U detí, ktoré zjedia nadmerné množstvo fluoridu v rannom veku počas formovania zubov, sa môžu vytvoriť škvrny na zuboch známe ako zubná fluoritída. No zvyčajne sa to stáva len v krajinách s veľmi vysokou hladinou prirodzeného výskytu fluoridu v pitnej vode.

Keďže zubná pasta sa zvyčajne neprehĺta, riziko vzniku zubnej fluoritídy je nízke. Rodičia by však mali dohliadať na čistenie zubov malých detí a brániť im v prehĺtaní pasty. Účinky zubnej fluoritídy sú zvyčajne kozmetické a zubom neškodia.

Vedie priveľa fluoridu k zdravotným problémom?

Obavy o zdravie vo vzťahu k fluoridu súvisia s jeho použitím v pitnej vode, nie v zubnej paste. Pri prehltnutí prechádza fluorid tráviacou sústavou do krvi a zvykne sa hromadiť v častiach tela s vysokým obsahom vápnika, ako sú kosti a zuby.

Americká agentúra na ochranu životného prostredia stanovila maximálne množstvo fluoridu povoleného v pitnej vode na 4 mg na liter. Dlhodobá expozícia vyššej hladine môže vyvolať ochorenie známe ako skeletálna fluoróza, ktorá môže u starších osôb viesť k stuhnutiu a bolestiam kĺbov, oslabeniu kostí a zlomeninám. Vedecké štúdie nepreukázali spojitosť medzi fluoridom a rakovinou.

Ktoré produkty značky Unilever obsahujú fluorid?

Fluorid obsahujú všetky naše značky zubných pást, vrátane značiek Signal, Pepsodent, Mentadent, Aim, Zendium, Regenerate a Zhong Hua. V zložení na obale je označený ako sodium fluoride alebo sodium monofluorophosphate.

Späť hore