Preskočiť na obsah

Hliníkové soli

Hliníkové soli sa už vyše pol storočia používajú ako aktívna súčasť antiperspirantov na obmedzovanie potenia a s tým súvisiaceho telesného pachu. V skutočnosti siaha tradícia používania hliníka na potláčanie telesného pachu v oblastiach ako je Európa, Mexiko, Thajsko a Ázia stovky rokov do histórie. V súčasnosti pomáhajú hliníkové soli miliónom ľudí po celom svete cítiť sa sviežo, voňať a vychutnávať si väčšiu sebaistotu.

A person using a deodorant

Antiperspiranty s obsahom hliníkových solí sú účinné, prešli rozsiahlym posudzovaním a ich pravidelné používanie je bezpečné. Tento názor majú aj vedci spoločnosti Unilever zameraní na bezpečnosť a mnoho odborníkov na rakovinu, zdravotnícke charitatívne organizácie a zdravotnícke úrady.

Odpovede na vaše otázky:

Čo sú hliníkové soli?

Hliníkové soli sú deriváty hliníka, chemického prvku, ktorý sa bežne vyskytuje na Zemi. Hliník sa prirodzene vyskytuje v hline a vode a obsahuje ho aj mnoho jedál.

Prečo sa v antiperspirantoch používajú hliníkové soli?

Hliníkové soli sú aktívnou zložkou antiperspirantov – zamedzujú poteniu a súvisiacemu telesnému pachu. Po použití antiperspirantu sa rozpustia v pote alebo podpazušnej vlhkosti. Z rozpustenej látky sa stane gél, ktorý vytvorí dočasnú „zátku“ na potnej žľaze a zníži tým množstvo potu, ktorý sa vyplaví na povrch pokožky. Hliníkové soli sú zároveň prírodné antimikrobiálne činidlá, preto redukujú množstvo baktérií na pokožke a oslabujú nepríjemné pachy.

Aký je rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom?

Antiperspiranty majú dvojitý účinok: bránia vyplavovaniu potu na povrch pokožky a znižujú množstvo baktérií, ktoré spôsobujú telesný pach. Dezodoranty nemajú vplyv na vyplavovanie potu, bránia len vzniku telesného pachu.

Sú hliníkové soli bezpečné?

Antiperspiranty sa používajú už vyše 50 rokov a sú účinné, rozsiahlo hodnotené a ich pravidelné používanie je bezpečné. Bezpečnosť je priorita spoločnosti Unilever a všetky svoje produkty pred ich uvedením na trh starostlivo posudzuje. Zároveň skúma každý nový výskum a pomáha financovať štúdie na opätovné ubezpečenie.

Zvyšuje používanie antiperspirantu riziko vzniku rakoviny prsníka alebo Alzheimerovej choroby?

Na vzťah medzi hliníkom v antiperspirantoch a rakovinou prsníka či Alzheimerovej choroby sa zameriava viacero výskumov. No odborníci na rakovinu, charitatívne organizácie a zdravotnícke úrady, vrátane americkej Správy potravín a liečiv a európskeho Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov, tvrdia, že neexistuje presvedčivý vedecký dôkaz o zvyšovaní rizika vzniku rakoviny prsníka alebo Alzheimerovej choroby používaním antiperspirantu.

Bráni blokovanie potných žliaz antiperspirantom vo vylučovaní škodlivých toxínov?

Nie. Asi 95 % toxínov sa z tela vyplavuje prostredníctvom pečene a ľadvín. Telo sa potí kvôli znižovaniu teploty, nie na vyplavovanie toxínov. Väčšina z 2 – 5 miliónov potných žliaz sa nenachádza pod pazuchami a preto na ne antiperspiranty nemajú vplyv. Len 1 % telesného potu sa tvorí v podpazuší. Iba si to viac všímame, pretože sa neodparuje tak ľahko ako z iných častí tela.

Existujú alternatívy antiperspirantov s hliníkovými soľami?

Ľudia si na potlačenie telesného pachu a navodenie pocitu sviežosti môžu vybrať z našich dezodorantov. Od antiperspirantov sa líšia v tom, že pomáhajú znižovať počet baktérií, ktoré vyvolávajú telesný pach, no neobsahujú hliníkové soli, ktoré znižujú vyplavovanie potu.

Ako zistím, ktoré produkty spoločnosti Unilever obsahujú hliníkové soli?

Najbežnejšia nami používaná hliníková soľ je chlórohydrát hliníka. Hliníkové soli používané v našich antiperspirantoch sú uvedené v zložení na obale produktu.

„NEEXISTUJÚ HMATATEĽNÉ DÔKAZY O TOM, ŽE POUŽÍVANIE KOZMETIKY A PRODUKTOV NA OŠETROVANIE POKOŽKY S OBSAHOM HLINÍKA ZVYŠUJE RIZIKO RAKOVINY PRSNÍKOV ANI ALZHEIMEROVEJ CHOROBY, PARKINSONOVEJ CHOROBY ČI INÝCH NEURODEGENERATÍVNYCH OCHORENÍ.“

Nezávislý Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) Európskej komisie

„ŠTÚDIE NEPOTVRDILI ÚLOHU HLINÍKA PRI VZNIKU ALZHEIMEROVEJ CHOROBY. TAKMER VŠETCI VEDCI SA DNES ZAMERIAVAJÚ NA INÉ OBLASTI VÝSKUMU A LEN NIEKOĽKO ODBORNÍKOV SI MYSLÍ, ŽE BEŽNÉ ZDROJE HLINÍKA PREDSTAVUJÚ NEBEZPEČENSTVO.“

Alzheimerova asociácia, USA
Späť hore