Preskočiť na obsah

Parabény sú skupina zložiek, ktoré sa používajú ako konzervanty v produktoch osobnej starostlivosti. „Parabén“ označuje mnoho mierne odlišných foriem parabénov, pričom niektoré sa nachádzajú aj priamo v prírode. Pochádzajú z kyseliny parahydrobenzoovej (PHBA), ktorá sa okrem výskytu v ovocí a zelenine prirodzene tvorí aj v ľudskom tele.

Na zachovanie dobrého stavu produktov určených na osobnú starostlivosť používame konzervačné látky: bez nich by ich pokazili baktérie a plesne. Konzervanty vyberáme starostlivo a sústreďujeme sa na ich bezpečnosť a účinnosť.

Bezpečnosť je naša hlavná priorita. Úrady po celom svete podporujú používanie niektorých typov parabénov ako konzervantov produktov na osobnú starostlivosť. Najbežnejšie parabény, ktoré používame, sú metyl- a etylparabény. V niektorých produktoch používame aj iné typy parabénov – buty- a propylparabény. Nepoužívame izoparabény. Nami používané parabény sú bezpečné a pomáhajú zachovať dobrý stav našich produktov.

Vieme, že niektorí ľudia radšej používajú produkty bez parabénov alebo bez niektorých ich typov, preto ponúkame aj alternatívy.

Odpovede na otázky

Sú parabény bezpečné?

Áno. Používame obmedzený počet parabénov, pri ktorých sa vedecky dokázalo, že ich použitie v produktoch osobnej starostlivosti je bezpečné. Zvyšujú ich bezpečnosť a trvanlivosť predchádzaním množeniu baktérií a tvorby plesní. Bez konzervantov ako parabény by produkty mohli začať páchnuť, zmeniť farbu alebo by sa na ich mohla vytvoriť pleseň.

Vlastný výskum Unileveru a naše sústavné posudzovanie práce ostatných vedcov dokazuje, že náš spôsob používania parabénov je bezpečný. Aj hlavné medzinárodné orgány podporujú ich používanie v kozmetike a produktoch osobnej starostlivosti, vrátane americkej Správy potravín a liečiv a Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov Európskej komisie.

V médiách sa občas objaví správa, že parabény môžu spôsobovať rakovinu, pretože pôsobia ako estrogén a narúšajú hormonálnu rovnováhu. Regulačné úrady a poprední vedci proti tomu oponujú, pretože neexistujú vierohodné dôkazy. Je to kvôli tomu, že hoci parabény vyvolávajú estrogénnu aktivitu, sú tisícnásobne menej aktívne než estrogén samotný.

Ktoré produkty značky Unilever obsahujú parabény?

V produktoch osobnej starostlivosti používame obmedzené množstvo parabénov ako konzervantov, pretože sú jednou z veľmi malej skupiny zložiek s antibakteriálnymi a fungicídnymi účinkami, ktoré regulačné orgány po celom svete uznali ako bezpečné. Pri každom použití parabénov alebo iných konzervantov ich uvádzame na obale produktu. Pretože chápeme, že niektorí ľudia sa im radšej vyhýbajú, ponúkame aj alternatívne produkty.

A person wiping their face

„FDA SA NAZDÁVA, ŽE V SÚČASNOSTI NIE JE DÔVOD NA OBAVY SPOTREBITEĽOV PRI POUŽÍVANÍ KOZMETIKY S OBSAHOM PARABÉNOV.“

Americká Správa potravín a liečiv

Vedeli ste?

Parabény sa prirodzene vyskytujú v čučoriedkach, uhorkách, čerešniach a mede.