Preskočiť na obsah

Vône

Vône v nás môžu vyvolávať celú škálu pocitov. Sú dôležitou súčasťou nášho každodenného života a nášho spájania s ľuďmi. Od známej vône našich milovaných osôb po prívetivý pocit z nášho domova.

A person smelling a bottle of shampoo

Ktorú vôňu ste si zapamätali ako prvú – vôňu, keď varila vaša stará mama? Mydlo, ktorým ste sa umývali pred odchodom do školy? Otcovu kolínsku?

Vône oživujú spomienky a evokujú emócie. Čuch je úzko prepojený s pamäťou a dokáže oživiť konkrétne momenty z minulosti – na čo ste si naposledy pri zacítení nejakej vône spomenuli?

V spoločnosti Unilever si myslíme, že vône predstavujú určité kúzlo – spojenie voňavkárskeho umenia s vedeckými poznatkami. Je dôležité, že to chápeme správne. Ľudia po celom svete používajú výrobky značky Unilever v svojich domácnostiach, na svojom tele a počas každodenného života, aby vyzerali dobre, mali dobrý pocit a hlavne, aby dobre voňali! Príjemná vôňa dokáže zľahčiť vykonávanú prácu a spríjemniť každodenné úlohy. Oživením sveta okolo nás nám vône pomáhajú formovať náš každodenný život.

Na vytvorenie dômyselne vyváženej vône, ktorá vonia „presne ako má“, sa používa mnoho zložiek. A to je kúzlo vôní.

Ako sa vyrábajú vône

Vedeli ste, že medzi všetkými ľuďmi našej planéty, ktorých je 7,5 miliardy, je menej než 900 plne kvalifikovaných voňavkárov? Sme radi, že máme vlastný malý tím špecialistov, ktorí sú v tom odborníci.

Naše odborné tímy vyvíjajú naše značkové vône v úzkej spolupráci s popredným parfumérskymi domami. Spoluprácou s najlepšími vývojármi vôní na svete máme prístup k tým najlepším parfumom a najkvalitnejším zložkám.

Časť mozgu, ktorá spracováva vône, sa nazýva limbický systém. Je to tiež časť mozgu, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri kontrole nálad a emócií. Existuje mnoho obľúbených tónov vône, ktoré majú ľudia radi. Zoberme si napríklad tóny vôní Fougere – obsahujú tóny levandule, geránia a drevité tóny.

Ak použijete šampón Dove, túto vôňu spoznáte. Stala sa obľúbenou v 60-rokoch minulého storočia a hojne sa používa na dosiahnutie pocitu čistoty a sviežosti. Tóny vôní Fougere sú jednou zo 17 rôznych skupín tónov vôní, ktoré používame na vytváranie parfumov.

Unilever Flower wheel

Menej je niekedy viac

Na vytvorenie dokonalo vyváženej vône, ktorá je presne tá správna, sa môžu použiť tucty zložiek! Niekedy aj vďaka veľmi malému množstvu zložky vône možno vytvoriť vôňu, ktorá sa bude ľuďom páčiť.

Aby sme pokračovali v tomto kúzle, využívame nové vedecké techniky. Používame napríklad techniku „enkapsulácie“ aby sme vôňu v produkte udržali. Funguje ako ochrana vône vo vnútri kapsule, pričom vôňa sa uvoľňuje v konkrétnom momente, čo zvyšuje okamžité rozvinutie parfumu.

Unilever frangrance percentage

Náš pohľad na niektoré špecifické súčasti vôní

Niekedy sa nás pýtajú na konkrétne zložky vôní. Tu je niekoľko z otázok, ktoré dostávame častejšie:

  • Pižmá zanechávajú trvácnu voňavú stopu. Umelé pižmá, ako je nitropižmo a polycyklické pižmo (PCM) vznikli ako etická alternatíva zvieracích pižiem. Prestali sme používať syntetické pižmá, pretože sa môžu usadzovať v životnom prostredí, na základe preferencií zákazníkov sme redukovali aj používanie polycyklických pižiem a ak je to možné, používame alternatívy, ktoré dokážu zabezpečiť podobné, dlhotrvajúce tóny vône.
  • Lyral je bežná súčasť vôní s kvetinovými tónmi. Malé množstvo ľudí trpí alergiou na lyral, no keďže tento počet rastie, odstránili sme ho zo zloženia všetkých našich produktov s výnimkou niekoľkých produktov, na ktorých stále pracujeme.
  • Ftaláty sa môžu používať na miešanie zložiek vôní, no my ftaláty nepoužívame. Miesto toho na spájanie vôní používame iné postupy. Viac o ftalátoch sa dočítate tu.

Čo je pre vás dobré?

Vieme, že ľudia sa chcú viac dozvedieť o vôňach a veríme, že môžeme pomôcť budovať porozumenie, uistenie a dôveru prostredníctvom poskytovania informácií on-line. Kvôli tomu ponúkame podrobné informácie on-line prostredníctvom stránky Čo sa nachádza v našich výrobkoch a zoznamu jednotlivých zložiek vôní, ktoré používame v našich výrobkoch pre domácnosť a starostlivosť o telo.

Naša iniciatíva týkajúca sa transparentnosti našich zložiek je navrhnutá tak, aby vám pomohla lepšie sa rozhodnúť. Niektorí ľudia preferujú produkty bez parfumov a vôní, pretože im to tak vyhovuje alebo preto, že niekto v domácnosti má reakciu na určité zložky vône. Preto vyrábame rad slabo parfumovaných výrobkov alebo výrobkov bez vône, aby ste mali na výber. Viac informácií o našom prístupe k alergiám nájdete tu.

Každé zloženie je vyvážením jednotlivých tónov a skupín tónov v akordoch harmónie takmer ako pri kompozícii hudobnej skladby. No na rozdiel od hudby nie je chránené autorským právom ani patentom, ale len zákonmi obchodného tajomstva.

Medzinárodná asociácia pre vonné látky (IFRA)
Späť hore